שיקום רצפת אגן בילדים

הטיפול ברצפת האגן בילדים הוא טיפול התנהגותי בעיקרו. נהוג לחשוב שבילדים רוב הגורמים לסימפטומים ברצפת האגן הם ריגשיים (גירושין, אח נולד, מעבר לבית הספר). בפועל הסיבות והטיפול משולבים : רגשיים ופיזיים.

הטיפול ברצפת האגן בילדים מטרתו היא לפתור בעיות כמו: הרטבת לילה, עצירות כרונית, בריחות שתן ביום, דליפות צואה ועוד..

רצפת האגן מכילה בתוכה שרירים, עצבים וכלי דם שתפקידם לייצב,לספק דם וחמצן ולעצבב את האיברים הפנימיים והשרירים השומרים על הסוגרים באופן רצוני (סגירה רצונית של הסוגרים והרמה של איברי הבטן). איזור זה הוא צפוץ וסבוך וקיימים קשרים רבים בין הפתחים.

כך לדוגמא, ילד שסובל מעצירות יחווה לחץ גם על שלפוחית השתן באופן שהוא עלול לחוות דליפות שתן, ילד שנוטה להתאפק במהלך היום ולאגור שתן בשלפוחית ייטה לסבול מהרטבות לילה, ילד שסובל מעצירות ייטה לסבול מדליפות צואה.

טיפול התנהגותי מתייחס לסך של שינוי בהרגלים שיוצרים שינוי באופן מדורג. הטיפול ההתנהגותי כולל העלאת המודעות לבעיה, שינוי יזום בלוח הזמנים היומיומי, כתיבה בטבלאות ומתן חיזוקים להצלחות.

במהלך הטיפול יש לעיתים שימוש גם במכשיר ביופידבק (עם אלקטרודות חיצוניות- ללא טיפול חודרני) המאפשר לילד/ה הבנה כיצד פי הטבעת מתכווץ (כשאנו מתאפקים) וכיצד הוא נרפה כשאנחנו יושבים בשירותים.

בנוסף, אנו מקנים הרגלי התרוקנות נכונים הכוללים- ישיבה נכונה בשירותים, אופן הלחיצה בשירותים, זמני ההתרוקנות ועוד…

כיצד נדע שהילד /ה סובלים מבעיה הקשורה בשרירי רצפת האגן?

בעיה מוגדרת כבעיה רק אם הילד מגדירה אות הכזו או שאנו ההורים רואים שהיא משפיעה על איכות חיו. המוטיבציה לטיפול תתקיים רק אם הילד תופס שהעניין מפריע לו.

ואם זה רק בלילה?

ההבשלה ביצור ההורמון האנטי דיורטי מגיעה בגילאים 2.5-6, בכל ילד בגיל שונה.

ישנם ילדים שעדיין חווים הרטבת לילה עד גיל 6 – חשוב לברר את הסיבה לכך ולדעת האם לילד/ה היו כבר תקופות בהן הוא היה גמול בלילה מטיטול או שמעולם לא הייתה לו תקופה יבשה.

ואם הילד כן חווה שינוי סביבתי, ריגשי?

פיזיותרפיסטיות רצפת אגן עובדות בשיתוף פעולה מתמיד עם דיאטניות, פסיכולוגיות ומטפלים ריגשיים- במידה ואנו מזהות צורך בטיפול ריגשי או טיפול אחר אנו מפנות לאיש מקצוע שעובד איתנו בשיתוף פעולה.

צרו קשר

לכל בעיה או שאלה אשמח לחזור אליכם ולשוחח או אפילו לייעץ בטלפון

אנא השאירו פרטים ואחזור אליכם.